Święto Niepodległości i 70 rocznica Powstania Warszawskiego

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI I 70. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Każdego roku uczniowie i nauczyciele PSS Ballymena pamiętają o uczczeniu rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem w sobotę 15 listopada 2014 nasi uczniowie mieli szansę obchodzić mijającą w tym roku 70 rocznicę Powstania Warszawskiego. To niezwykle pamiętne dla naszej historii wydarzenie ze względu na swój tragizm jest dla dzisiejszego pokolenia dzieci i młodzieży trudne do wyobrażenia. Już tydzień przed wydarzeniem nasi uczniowie stworzyli galerię przedstawiającą bohaterów powstania. Natomiast 15 listopada nasza szkoła zamieniła się na moment w powstańczą Warszawę. Dzieci klasach poznały losy małych powstańców, sanitariuszek, kurierów. Dowiedzieli się jak wyglądały posiłki, poruszanie się kanałami. Następnie podzieleni na 5 batalionów otrzymali „mapy Warszawy” z planem poruszania się. Każdy batalion miał do zaliczenia pięć różnych warsztatów (wykonanie czapki i opaski powstańczej, kotylionu, wizyta u sanitariuszek i nauka bandażowania oraz nauka piosenki powstańczej). Te pewnego rodzaju podchody uczyły dzieci nie tylko tego jak poruszać się według ustalonego planu, ale także odpowiedzialności za grupę i poprawne wykonanie zadania. Dowódca każdego batalionu wyznaczał niosących proporzec, wykonawcę raportu a także pomocników dla młodszych „powstańców”. Było to niezwykle pasjonujące i integrujące wydarzenie. W przystępny sposób dzieci przyswoiły wiele wiadomości. Zwieńczeniem dnia był wspólny posiłek i wręczenie każdemu uczestnikowi dyplomu „Małego Powstańca”. Wspólnie zaśpiewaliśmy powstańczą piosenkę, dowódcy batalionów zdali raporty z wykonanych zadań a minutą ciszy przy dźwiękach syreny uczciliśmy pamięć poległych powstańców.

Nasze świętowanie uświetniła przedstawicielka „Polskiej Macierzy Szkolnej”. Nie kryła podziwu dla pomysłowości i sposobu w jaki zorganizowano ten dzień a także z wspaniałej postawy naszych uczniów.

DSC_3723
PEŁNA GALERIA <- kliknij

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rok szkolny 2014/2015 i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.